Bajka o tym jak PiMa poszukiwali Dobrej Karmy

w poszukiwaniu dobrej karmyW Indiach należy być szczególnie roztropnym. Wiedzą to nawet przedszkolaki. Wpaja się do ich niedojrzałych jeszcze rozumków, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi. PiMa byli jednak już tak zdesperowani bezskutecznymi poszukiwaniami Dobrej Karmy, że poszli na żywioł. I to dosłownie. Wybrali się na przechadzkę wzdłuż Gangesu w stronę świętego ognia, który przeistaczał ludzkie ciała i pozwalał uwięzionym duszom osiągnąć szczyt hinduistycznych marzeń – Nirwanę.

Spacer miał już pewne zadatki na scenariusz horroru. Światła nad brzegiem Gangesu raczej nie istniały, a leniwie palące się latarnie dawały niepokojący nawet najtwardszą duszę półmrok. Z oddali czuć już było dym z domieszką nieznanego dotychczas poszukiwaczom aromatu. Zagryźli zęby, spięli pośladki i poszli dalej. Napotkali wyznawcę Dobrej Karmy, który zaofiarował się być ich przewodnikiem w tej niesamowitej podróży. Niewiele myśląc, a właściwie to chyba nie myśląc ani trochę, zgodzili się. Pi czuła już spory niepokój, jej twardą i niemal nigdy niezmąconą strachem duszę, ogarniało lekkie przerażenie. ”Gdzie do diabła nas niesie?” No i poniosło. Pi od kilku miesięcy wyobrażała sobie rytualne palenie ciał nad Gangesem, było to w jej głowie owiane jakąś spirytystyczną legendą. Marzyła by ujrzeć to na własne oczy, ale nie śmiała przypuszczać, że stanie się to tak realistyczne.

PiMa zbliżali się już do wyraźnie buchających płomieni. Dookoła widać było tylko opuszczone, ciemne, obdrapane budynki, wśród których, sporadycznie pojawiał się bezpański pies, a z ciemnych rogów wyłaniały się szarobrunatne, okutane brudnymi szmatami twarze hindusów. Przewodnik na ścieżce do Dobrej Karmy utwierdzał PiMa, że z nim mogą się czuć bezpiecznie… czynił to jednak w taki sposób, że Pi marzyła tylko o teleportacji i pamiętanym z dzieciństwa misiu. Zbliżyli się do ognia tak, że spadające iskry drażniły ich skórę, a kłujący w oczy dym nie dawał możliwości pełnego wglądu w sytuację. Okazało się, ż w rytualnym paleniu ciał mogą uczestniczyć tylko mężczyźni… Pi dyskretnie przywdziała kaptur licząc na to, że upodobni się do obecnych na miejscu paskud. Obecność niewiast była zakazana ze względu na ich genetyczną zdolność do płaczu i nieracjonalne podchodzenie do spraw oczywistych – takich właśnie jak śmierć. Opłakiwanie duszy zmarłego sprawia, że nie osiągnie ona Nirwany, a to jest cel każdego wyznawcy Hinduizmu. Pi taka zbyt skora do płaczu nie jest, ale dym palonych ciał, złamie nawet królową śniegu i lodu Arktyki. Nie można powiedzieć, że się poryczała, ale jednak pojawiające się w jej oczach krople nie umknęły uwadze przewodnika. Pi poczuła, już dawno zapomniane, zaburzenia rytmu serca… Pomyślała, że nadszedł dzień ostateczny. Jednakże odezwała się do niej Dobra Karma i po krótkiej wymianie zdań przekonała tubylców, że łzy zostały wywołane przez gęsty dym. Została uratowana. Tym razem, choć prawdopodobnie zasłużyła już wielokrotnie, nie spłonęła na stosie.

Przewodnik wcale nie myślał o zakończeniu wyprawy. Razem z PiMa powędrował na kolejne stanowiska. Na każdym z nich PiMa przykuwali wzrok uczestników ceremonii. Tym razem żadne z nich nie chciało czuć się jak Super Star. Wydawało im się, że spędzili tutaj już wieczność. Ale nie był to koniec. Choć byli już zdeterminowani by odstąpić od dalszej wycieczki i porzucić marzenia o Dobrej Karmie, przewodnik nalegał by udać się na spotkanie z jego szemraną rodziną. Wydawało się, że nie zniósłby sprzeciwu. Wszystko oczywiści w imię Dobrej Karmy, a nie pieniędzy. PiMa nie mieli wyboru. Przemyśleli całe swoje życie, jak zwykle nie wyciągając żadnych konstruktywnych wniosków i poszli za Przewodnikiem (zwanym już teraz Ostatecznym).

Weszli do jednego z obecnych tam wszędzie mrocznych budynku… Nie trzeba przypominać, że ciemność porównywalna była z czarną dupą, w jakiej się właśnie znaleźli. Przewodnik ”wybawca” zaświecił ekranem przedpotopowej Noki. Minęli 2 piętra, wkroczyli do pomieszczenia a raczej jamy. Dostrzegli cienie dwóch postaci. Teraz już tylko mogiła, a raczej stos i skwierczenie ognia…

Przewodnik przedstawił ich kobiecie, której twarz pomarszczona była jak pognieciony pergamin do skrętów. Znów zaczęła się patetyczna gadka o Dobrej Karmie. Pi zaczęła żałować, że dała się wkręcić w całą tę bajkę o Jej Wielmożnej Karmie. Koniec końców, po dosyć długiej i zupełnie bezowocnej rozmowie, obecna tam hinduska czarownica namaściła czoła PiMa jakąś kolorową pacią, uświadomiła im, że znów muszą wyskakiwać z kasy i puściła ich wolno.

Strach jednak pozostał, bo droga powrotna do hotelu zupełnie odbiegała od tych usłanych różami nadmorskich promenad. PiMa są tylko ludźmi – zrobili sobie przerwę i w trosce o swoją, nieco zszarganą nerwami, duszę poszli… na piwo.

Incredible India!