W (p)oszukiwaniu mleka po laktacji

mleko krowieSpożywanie pełnego krowiego mleka przez dzieci po okresie karmienia piersią (przynajmniej 1-2 lat jak zaleca AAP / WHO) budzi wiele kontrowersji, a w niektórych środowiskach uważane jest wręcz za szkodliwe. Pomijając kwestie ideologiczne, bo te nie podlegają dyskusji, warto zastanowić się nad zasadnością tak dużej niechęci do podawania dzieciom mleka krowiego. Czy faktycznie należy je zastępować mlekiem roślinnym?

American Academy of Pediatrics rozwiewa wątpliwości. U dzieci powyżej pierwszego roku życia, które nie mają medycznych przeciwwskazań do spożywania mleka krowiego (alergia, wrodzone zaburzenia metaboliczne), nie ma wskazań do eliminacji mleka krowiego z jadłospisu. Należy jednak zachować w tym umiar. Oczywiście najlepiej by w tym wieku wciąż proponować karmienie mlekiem matki, lecz biorąc pod uwagę statystyki (w Polsce po 12mż. piersią karmionych jest jedynie ok. 11% dzieci), ta kwestia jest niestety zagadnieniem marginalnym.

Aby zapewnić dostateczną podaż witaminy D3 i nie zaburzyć gospodarki żelazem zaleca się podawanie ok. 500ml mleka krowiego/ dobę. Dane dotyczą dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia.

Czy podawanie dzieciom mleka roślinnego może wpłynąć na ich rozwój fizyczny?

Ku zaskoczeniu przeciwników mleka krowiego, dzieci spożywające mleko roślinne (w analizie uwzględniono mleko sojowe, ryżowe i migdałowe), są niższe od tych, które otrzymują mleko krowie. Badania prowadzono na grupie dzieci miedzy 2. a 6. rokiem życia. W grupie 3-latków spożywających 3 szklanki mleka różnica wzrostu sięgała 1,5cm. Prawdopodobnie jest to związane z różną zawartością tłuszczu i białka w powyższych napojach. W szklance mleka krowiego jest około 8 gramów białka natomiast w mleku migdałowym tylko 2 gramy.

Choć jestem wielką orędowniczką karmienia piersią i to zgodnego z Evidence Based Medicine, czyli przynajmniej 1-2 lata, to mając powyższe dane prezentowane, nie stronię od podawania mleka krowiego i nie grzmię, gdy taki produkt pojawia się w diecie dziecka po 12 miesiącu życia (tak, jak sobie tego życzy AAP).

Piśmiennictwo
1. The Relationship Between Cow’s Milk and Stores of Vitamin D and Iron in Early Childhood, Pediatrics
January 2013, VOLUME 131 / ISSUE 1, Jonathon L. Maguire,

2. Association between noncow milk beverage consumption and childhood height, Marie-Elssa Morency, June 7, 2017, Am J Clin Nutr.

PIERWSZY POLSKI WYWCZAS

Zośku,
wywczasZaliczyliśmy pierwszy klasycznie polski wywczas. Przez tydzień siedziałaś w dzikim lubuskim buszu, gdzie zasięgu mówi dobranoc. Zamoczyłaś swój tłusty kuper w nieskazitelnie czystej, wapiennej wodzie i o mały włos nie złapałaś tam wilka. Adekwatnie do miejsca, tradycyjnie darłaś ryja jak w lesie – kochamy to ;).

Podobno rodzice optymiści zabierają na plażę leżak, Twoi wzięli go dla Ciebie. Spędziłaś w nim 30 sekund, wyczochrałaś misia, wymemłałaś żyrafę, wylizałaś piłeczkę_zjeść_się_jej_nie_da, po czym kazałaś się nosić w żywej lektyce marki Tata. Rodzice Osły ciągle dają się na to namawiać. Pełni empatii towarzyszą Ci w rozpoczynającej się akcji Ząb Du.pa Zębowa. Jesteś już strasznym ślinokapem. Sezon na rozszerzania diety o ibuprofen i paracetamol uznajemy za oficjalnie rozpoczęty.

Z radością wróciliśmy do domu ;).